Na co uważać przy zakupie mieszkania?

Zakup mieszkania to zawsze ogromne emocje i wiele dni spędzonych na poszukiwaniach. Warto dołożyć starań, żeby znaleźć idealne lokum dla siebie i swojej rodziny i uniknąć potencjalnych problemów, które mogłyby wyniknąć w przyszłości z pośpiesznie podjętej decyzji.

Jak postępować by oszczędzić sobie kłopotów? Jak znaleźć swoje wymarzone mieszkanie? Gdzie w razie czego szukać ewentualnej pomocy?

Mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Mieszkania z tak zwanej drugiej ręki, czyli te pochodzące z rynku wtórnego, najczęściej mogą pochwalić się przyjazną okolicą pełną sklepów i lokali usługowych. Jednak przed zdecydowaniem się na zakup lokum z rynku wtórnego należy uważnie mu się przyjrzeć.

Naszą główną uwagę powinien przykuć stan mieszkania, który powinniśmy uważnie poznać, dowiedzieć się o tym, jakie remonty miały miejsce i kiedy. Przyda się również poznanie historii miejsca, tego ile osób posiadało je przed nami, i przede wszystkim jaki jest jego obecny status prawny, czyli kto ma prawa do mieszkania.

REKLAMA:

Pomóc mogą w tym między innymi księgi wieczyste, jak również dobrym pomysłem będzie zwrócenie się do spółdzielni z prośbą o udzielenie nam dodatkowych informacji. Przy przeglądaniu dokumentów warto zwrócić się o pomoc do notariusza. Oglądając mieszkanie warto zastanowić się również, co chcielibyśmy w nim zmienić, ponieważ to może być potencjalnie problem w przyszłości.

Na co uważać kupując mieszkania na rynku pierwotnym?

Kupowanie mieszkania na rynku pierwotnym może się okazać trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Wiele osób ma problem ze znalezieniem lokum w odpowiedniej lokalizacji, bo często w tych najlepiej skomunikowanych i zaopatrzonych w duże ilości sklepów, lokali usługowych i ogólnie pojmowanych, miejskich udogodnień, stoją już osiedla, zaś nowe budowane są w pewnym oddaleniu.

Rodzi to dodatkowy problem z komunikacją miejską, która jest nieefektywna (czego przykładem może być warszawskie miasteczko Wilanów), lub w złej rozwiązanie kwestii dojazdów do centrum prywatnymi samochodami. Dodatkowo najatrakcyjniejsze mieszkania na nowobudowanych osiedlach sprzedawane są najszybciej, w związku z czym mając plan kupna idealnego miejsca musimy liczyć się albo z kupieniem go w stanie deweloperskim, czyli na długo przed zbudowaniem, albo w wyższej cenie.

Rodzi to pytanie, jak będzie wyglądać wizualnie i technicznie budynek, bowiem często projekty i wizualizacje odbiegają od rzeczywistości. Dodatkowo, do momentu wprowadzenia się do mieszkania, mimo że często ono jeszcze fizycznie nie istnieje, już generuje koszty w postaci np. czynszu lub rat kredytu.